Çelik Konstrüksiyon

celik-konstruksiyonKalite, güven, tecrübe, hız, müşteri memnuniyeti ilkelerini öncelikli olarak benimsemiş olan İZOBOR LTD ŞTİ ;

  • Anahtar Teslimi Sanayi Yapıları ;
  • Fabrika ve Depo Yapıları ;
  • Spor Yapıları ;
  • Soğuk Hava Depo Yapıları ;
  • Garaj Yapıları ;
  • Çatı ve Cephe Kaplamaları ;

Konularında; tasarımdan statiğe, projelendirmeden uygulamaya, tüm hizmet vermektedir.

Gelişmiş ülkelerin vazgeçilmez yapı sistemi olan çelik konstrüksiyon yapı sistemleri özellikle deprem kuşağında bulunan ülkeler için de en uygun yapı sistemidir. elastisite modülü ve mukavemeti yüksek, izotropik bir malzemedir. sünek bir yapıya sahip olduğu için büyük şekil değiştirme kabiliyeti vardır bundan dolayıdır ki  depreme dayanıklıdır. Yapıların tadilat ve demontaj özelliği vardır. Çoğu zaman fabrika ortamında işlendiğinden üretim, hava şartlarından etkilenmez. Üretim kaliteli ve kısa sürelidir. Yapı sistemleri ile konvansiyonel yapılara göre daha büyük açıklıklar geçilebilir. Değişik mimari geometrilere, mukavemet ve estetik ile mükemmel cevap verir. Temel zemini zayıf olan binalarda, özellikle deprem bölgelerinde güvenle kullanılır.

Uygulamada, çoğu kez çelik iskeletli yapıların betonarme iskeletli yapılara göre daha pahalı bir maliyette olmaları ile açıklanmaya çalışılır. Bu gerekçe, sıradan betonarme yapılar için kabul edilebilirse de özellikle depreme dayanıklı olarak projelendirilen ve her bakımdan çok sıkı bir denetim ile projesine uygun olarak inşa edilen betonarme bir yapının da çelik bir yapı kadar maliyetli olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, taşıyıcı elemanların tasarımında, malzeme olarak salt çelik yerine, çelik-betonarme kompozit (karma) kullanım da olanak dahilindedir. Taşıyıcı sistemler kompozit elemanlar kullanılarak oluşturulduğunda, çelik enkesitlerde ekonomi sağlanabilmekte ve şekil değiştirmelerde büyük ölçüde azalmaktadır. Dolayısıyla, konuya uygun taşıyıcı sistem türü kullanılma koşuluyla, çelik inşaatın pahalı olmasından pek söz edilemez.

Çelik Konstrüksiyonun, betonarme konstrüksiyona göre gerek zorluğu, gerek proje, gerekse imalat ve montaj aşamalarında, çok daha vasıflı teknik eleman gereksinimidir. Sıradan bir mimar, mühendis, usta ve sıradan bir atölye, çelik konstrüksiyon hesabı, imalatı ve montajı yapamaz.